Każdemu z nas zdarzyło się powielić jakieś stereotypy. Tak działa nasz mózg – pracuje według pewnych schematów, które ułatwiają nam uporządkowanie świata.
Stereotypy mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne, chociaż to o tych drugich słyszy się częściej. Także w świecie motoryzacji tego typu uproszczenia są na porządku dziennym. Kto z nas ich nie słyszał? Kobiety to gorsi kierowcy, właściciele pojazdów marki BMW nie używają kierunkowskazów, japońskie samochody są bezawaryjne, a niemieckie najbardziej zaawansowane technologicznie.
Czy te stereotypy mają swoje potwierdzenie w rzeczywistości?
Spośród marek samochodów masowo dostępnych na polskim rynku tylko jedna z nich produkuje samochody wyłącznie w kraju swojego pochodzenia. Cała reszta ma fabryki rozrzucone na całym świecie. Niektóre z marek mimo tego, że w skali rynkowej stanowią swoją konkurencję, to w rzeczywistości współpracują ze sobą. Wspólnie korzystają z know-how i doświadczenia innych firm. Tego typu symptomy globalizacji sprawiają, że większość stereotypów motoryzacyjnych nie ma racji bytu.
Najczęściej powtarzane stereotypy motoryzacyjne – japońskie auta są najbardziej niezawodne?
⠀
W badaniu przeprowadzonym przez J.D. Power Kia zdeklasowała swoich rywali, jeśli chodzi o niezawodność. Kia po raz kolejny zajęła pierwsze miejsce w tym rankingu. Trzecie i czwarte miejsce również przypadły koreańskim markom: Hyundai i Genesis, dopiero na kolejnych miejscach znalazły się samochody z Japonii.
Powstał nie tylko ranking ogólny, ale także ten dotyczący poszczególnych segmentów. Również w kategorii rodzinnych SUV-ów po raz drugi z rzędu wygrała Kia Sorento (poprzednia generacja tych aut – badanie było prowadzone wśród użytkowników aut kupionych w 2019 roku). Kia Soul zajęła drugie miejsce w kategorii crossoverów, a Sportage był drugi w kategorii SUV-ów kompaktowych.
⠀
Badania były prowadzone wśród blisko trzydziestu tysięcy użytkowników aut. Musieli odpowiedzieć na bardzo szczegółowe pytania takie jak np.: jakie usterki występowały w ich pojazdach w trakcie ich użytkowania, czy coś sprawiało w ich eksploatacji problemy, na co najczęściej się uskarżali.
Okazuje się, że tym, na co najczęściej skarżą się użytkownicy współczesnych aut, są rozwiązania multimedialne. W nich systemy rozpoznawania mowy, połączenia bezprzewodowe ze smartfonami, problemy z ekranami dotykowymi.
Najczęściej powtarzane stereotypy motoryzacyjne – Volvo to najbezpieczniejsze samochody na świecie
⠀
Dawniej tego zdania nie można by było uznać za stereotyp. Volvo uważane były za samochody niemal pancerne. To w pojazdach tej marki po raz pierwszy zastosowano trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, co wydatnie poprawiło ochronę kierowcy i pasażerów. Czy dzisiaj są to nadal najbezpieczniejsze samochody na świecie?
Oczywiście Szwedzi nadal dbają o to, żeby użytkownicy czuli się komfortowo i pewnie w ich autach. Jednak Euro NCAP – organizacja, która zajmuje się zagadnieniami bezpieczeństwa rozwiązań stosowanych w pojazdach, po przebadaniu różnych modeli oferowanych od początku roku, oceniła wysoko między innymi Kię EV6 – elektryczny model Kii, który bez najmniejszego trudu uzyskał ocenę pięciu gwiazdek.
EV6 zdobyła dodatkowe punktu ze bardzo bogate wyposażenie podstawowe. Zwłaszcza jeśli chodzi o systemy wspomagające kierowcę: system autonomicznego hamowania LKA. Także aktywny tempomat czy asystent do jazdy po autostradzie.
Każda marka, dla której ważny jest jej klient, dba o to, żeby systemy tego typu wprowadzać do swoich modeli. Kia dba o to szczególnie. W podstawowych pakietach wyposażenia dostępne są różnego rodzaju systemy wspomagające kierowcę. Bezpieczeństwo na drodze musi być niemal zagwarantowane. W samochodach marki Kia znajdziesz wszystko, co niezbędne do monitorowania otoczenia (np. system monitorowania martwego pola czy czujniki parkowania), jak i asystentów jazdy w korku czy po autostradzie – czy do szczęścia potrzeba czegoś więcej?
Najczęściej powtarzane stereotypy motoryzacyjne – niemieckie auta są najsolidniejsze
⠀
W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, gdy byliśmy świadkami naprawdę potężnych skoków technologicznych, prym w nowinkach technologicznych, rzeczywiście wiodły niemieckie marki samochodów.
Dzisiaj wiele się zmieniło, zwłaszcza jeśli chodzi o samochody elektryczne – w tym obszarze prym wiodą Koreańczycy. Na przykład Kia EV6 ładuje się przynajmniej dwukrotnie szybciej niż niemieccy konkurenci. W samochodach Kia znajdziesz także bardzo innowacyjne funkcje, dzięki którym naładujesz każde urządzenie z gniazda 230V, a nawet podładujesz inne auto elektryczne. A osiągi, na które możesz liczyć? 3,5 sekundy do 100 km/h w Kia EV6 to nie byle co.
⠀
W badaniach J.D. Power spośród niemieckich samochodów powyżej średniej znalazły się tylko Porsche i BMW. Audi, Volkswagen i Mercedes uplasowały się znacznie niżej – więc z solidnością bywa jednak różnie.
W tygodniku Auto Bild, w którym publikowane są wyniki testów aut na dystansie 100 000 km, samochodem osiągającym jeden z najlepszych wyników w ciągu ostatnich dziesięciu lat była Kia Sportage 2.0 CRDi AWD.
W tym zestawieniu znalazły się również samochody niemieckie – Audi A3 czy Volkswagen Golf Sportsvan. To nie oznacza, że tylko niemieckie auta są niezawodne i wyprzedzają inne marki. Wręcz przeciwnie, to inne marki, na przykład Kia, nie tylko je dogoniły, ale także przegoniły. Trzeba także nadmienić, że Kia udziela na swoje auta siedem lat gwarancji, a niemieccy konkurenci tylko dwa lata.
Podsumowanie
⠀
Stereotypy motoryzacyjne mają się całkiem nieźle, ale coraz częściej są obalane przez różne marki samochodów. Niektórzy, pomimo licznych dowodów na ich nieprawdziwość, nadal lubią się nimi posługiwać, ale to ich wybór i ich strata, gdyż zamiast naprawdę bezawaryjnego samochodu wybiorą ten, który wyłącznie się taki wydaje. Prawda?
Lepiej wierzyć w obiektywne testy i rankingi przeprowadzane przez różnego rodzaju firmy i organizacje niż w stereotypy, które nie mają już dzisiaj racji bytu.