Dlaczego warto kupić samochód elektryczny?

Samochód elektryczny to nowoczesność, która szturmem zdobywa popularność na całym świecie. Dzieje się tak dlatego, że posiadacze aut elektrycznych mogą cieszyć się coraz większymi korzyściami i przywilejami. Dodatkowo producenci samochodów elektrycznych wypuszczają coraz więcej różnorodnych modeli, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Nie trzeba chyba wspominać, że jest to ekologiczne rozwiązanie, które wspiera dobrostan naszej planety.

Samochód elektryczny – sposoby ładowania

Samochód elektryczny możesz ładować zarówno w swoim domu, bezpośrednio z gniazdka lub ze specjalnej ładowarki,  jak i przy pomocy publicznych stacji ładowania, które są umieszczane w coraz większej liczbie lokalizacji. 

Obecnie jest to już ponad dwa tysiące punktów ładowania w Polsce i blisko czterysta tysięcy w Europie. Znajdują się w takich miejscach jak: stacje benzynowe, publiczne parkingi, centra handlowe, autostrady czy ogólnodostępne miejsca rekreacyjne – baseny, siłownie, parki i wiele innych.

samochód elektryczny

Czas ładowania pojazdu będzie uzależniony od tego, jaką metodę „tankowania” wybierzesz. Najszybszym rozwiązaniem jest korzystanie ze stacji szybkiego ładowania o mocy 350 kWh. Dzięki nim w pięć minut naładujesz swój samochód elektryczny na tyle, aby móc przejechać 100 km. W innych publicznych stacjach ładowania, o mocy minimum 50 kWh, w pół godziny naładujesz swój samochód elektryczny do około 50%.

Najwolniejszym sposobem ładowania jest korzystanie z domowego gniazdka. W zależności od modelu, aby naładować samochód do pełna, potrzeba między 12 a 30 godzin. Domowa ładowarka ścienna znacznie przyśpieszy ten proces – do około ośmiu godzin. 

Koszty utrzymania samochodu elektrycznego

Samochód elektryczny wydaje się być droższą inwestycją niż tradycyjne auto spalinowe, ale jego utrzymanie jest znacznie tańsze. Miesięczne koszty związane z ładowaniem samochodu elektrycznego są kilkakrotnie niższe niż tankowanie samochodu spalinowego. Użytkownicy elektryków mogą skorzystać z taryf dostosowanych do ich stylu jazdy i eksploatacji samochodu.

samochód elektryczny

Dodatkowo koszty corocznego przeglądu samochodowego są o połowę niższe niż tradycyjnych samochodów. Jest to spowodowane tym, że samochód elektryczny nie posiada elementów, których konserwacja wiązałaby się z wysokimi kosztami. Takie sprawy jak wymiana oleju, filtrów (poza kabinowym), sprawdzenie świec, rozrządu, sprzęgła i tym podobne nie dotyczą samochodu elektrycznego. Silnik w aucie elektrycznym zawiera o wiele mniej poruszających się elementów w porównaniu ze spalinowym, a to oznacza znacznie mniejsze szanse na konieczność serwisowania pojazdu, co przekłada się na mniejsze wydatki.

Dodatkowe korzyści finansowe:


  • Zwolnienie z opłat za parkowanie w płatnych strefach coraz więcej miast w Polsce wprowadza to udogodnienie dla użytkowników samochodów elektrycznych. Dodatkowo centra handlowe i obiekty użyteczności publicznej posiadają specjalne miejsca postojowe zarezerwowane wyłącznie dla pojazdów elektrycznych, gdzie można je również naładować;
  • Dofinansowanie do zakupu dzięki rządowemu programowi „Mój elektryk” – od 22 listopada 2021 aż do końca września 2025 można w Polsce składać wnioski o dofinansowanie zakupu samochodu elektrycznego;
  • Możliwość poruszania się buspasami – dzięki temu przywilejowi nie będziesz musiał stać w korkach i bezproblemowo je ominiesz, a jak wiadomo – czas to pieniądz. 

Samochód elektryczny Kia

Samochody elektryczne Kia to nowoczesne, futurystyczne modele, które przyciągają wzrok. Niesamowita jakość, wygoda i przyjemność użytkowania to cechy, które sprawią, że pokochasz swoje auto.

Samochody elektryczne KIA są ekologiczne nie tylko z powodu swojej zeroemisyjności. Nasz samochód, który wygrał Konkurs Car of The Year 2022 (COTY), czyli KIA EV6, jest stworzony z ekologicznych, wegańskich materiałów oraz takich pochodzących z recyklingu PET. 

car of the year

Samochód ten może być między innymi Twoim power bankiem oraz awaryjnym źródłem zasilania Twojego domu. Funkcja ta zapewni Ci bezpieczeństwo nie tylko podczas podróży autem, ale również we własnych czterech kątach.

Kolejnym dużym plusem samochodów elektrycznych jest to, że są ciche. Podczas podróży nie będziesz słyszeć nieprzyjemnego dźwięku, jaki wydaje silnik spalinowy.

Ponadto w naszych samochodach znajdziesz takie przydatne i dające więcej bezpieczeństwa funkcje jak:


  • asystent jazdy w korku – po wykryciu korka na drodze ułatwia jazdę na zatłoczonej ulicy. Poprzez automatyczne systemy utrzymania pasa ruchu i odległości od innych aut odciąża kierowcę podczas jazdy w korku;
  • system autonomicznego hamowania –  wykrywa inne auta, rowery oraz pieszych;
  • asystent utrzymania pasa ruchu – ostrzega o niezamierzonej zmianie pasa ruchu i przywraca prawidłowy tor jazdy;
  • system monitorowania martwego pola – da Ci pewność, że w martwym polu na pewno nie znajduje się żadna przeszkoda;
  • System nawigacji z ekranem – pokazuje trasę oraz kluczowe informacje takie jak prędkość, kontrolki pojazdu itp.;
  • Elektryczny hamulec postojowy z funkcją „auto hold” – zapewnia bezpieczny postój bez konieczności trzymania hamulca, np. przed sygnalizacją świetlną.

samochód elektryczny

Nieważne, który model samochodu elektrycznego KIA wybierzesz – w każdym będziesz mógł cieszyć się niesamowitym komfortem jazdy i użytkowania. Każda, nawet najkrótsza podróż samochodem elektrycznym KIA stanie się dla Ciebie niesamowitą przyjemnością i relaksem. Wygodne, wentylowane fotele, nastrojowe oświetlenie, wspaniały dźwięk sprawią, że będziesz chciał zostać w swoim pojeździe jak najdłużej się da. 

Każdy, kto ceni sobie komfort, nowoczesność, niepowtarzalny styl, bezpieczeństwo i szybkość ładowania, które wystarczy na przejechanie wielu kilometrów, będzie zadowolony z wybrania jednego z samochodów elektronicznych Kia. 

Wszystkie nowe samochody marki Kia objęte są gwarancją przez okres siedmiu lat. W przypadku pojazdów elektrycznych gwarancja obejmuje także baterię.

Jeśli jeszcze się wahasz, czy samochód elektryczny to wybór dla Ciebie, to skorzystaj z możliwości wypróbowania go na jeździe testowej

Samochód hybrydowy – dla kogo?
Jak oszczędzić paliwo w samochodzie?

Najnowsze artykuły

Menu