Samochód hybrydowy – dla kogo?

Hybryda to synteza całkowicie różnych od siebie elementów, które połączone razem współpracują i tworzą jedno. W motoryzacji hybrydą nazywamy pojazd, który wykorzystuje dwa rodzaje napędu. Samochód hybrydowy ma zatem dwa silniki: tradycyjny spalinowy oraz nowoczesny elektryczny. Napęd hybrydowy to jeden z najlepszych wyborów motoryzacyjnych, ponieważ łączy zalety obu rodzajów silników.

samochód hybrydowy

Jak działa samochód hybrydowy?

Tradycyjny samochód działa tylko przy pomocy silnika spalinowego, a samochód elektryczny przy pomocy akumulatora. Samochód hybrydowy łączy obie te technologie. Mając hybrydę możesz korzystać albo z samego silnika spalinowego, albo w połączeniu z silnikiem elektrycznym. 

samochód hybrydowy

Podczas ruszania, zwalniania, hamowania oraz swobodnego zjeżdżania ze wzniesień samochód hybrydowy oszczędza paliwo i odzyskuje energię. Jest to szczególnie przydatne podczas jazdy w mieście. Dzięki temu samochód oszczędza paliwo oraz zwiększa swoją wydajność, co przekłada się na realne oszczędności finansowe.

Samochód hybrydowy może działać przy pomocy jednego z dwóch silników – spalinowego bądź elektrycznego – lub sprzęgać działanie obu z nich. Jest to możliwe dzięki mechanizmowi rozdziału energii. Łączy on w tej samej chwili moment obrotowy obydwóch silników. 

Kierowca może swobodnie decydować o tym, z której możliwości korzysta w danym momencie, ale hybryda w pewnych sytuacjach wymusza działanie konkretnego napędu. Dzięki temu oszczędza energię i pieniądze.  

  • ruszanie – podczas ruszania i do osiągnięcia prędkości 25 km/h samochód hybrydowy korzysta wyłącznie z napędu elektrycznego;
  • jazda ze stałą prędkością – podczas stałej, umiarkowanej prędkości samochodu efektywniejsze jest korzystanie z silnika spalinowego;
  • gwałtowne przyspieszanie – aby jak najefektywniej przyspieszyć w sytuacjach, gdy gwałtownie wciskasz pedał gazu, działają jednocześnie oba silniki;
  • hamowanie – podczas hamowania uruchamia się system inteligentnego hamowania regeneracyjnego, który odzyskuje energię i umożliwia ładowanie się akumulatora podczas jazdy;
  • swobodne zjeżdżanie ze wzniesień – energia powstająca przy swobodnym obracaniu się kół jest odzyskiwana, dzięki czemu samochód ładuje swój akumulator;
  • zatrzymywanie – w trakcie naciskania pedału hamulca w celu całkowitego zatrzymania się, oba silniki wyłączają się. Mimo to, dzięki energii zgromadzonej w akumulatorze, światła i system samochodu nadal działają.

samochód hybrydowy

Rodzaje samochodów hybrydowych

Samochody z napędem hybrydowym możemy podzielić na kilka typów. Trzy główne rodzaje to: pełne hybrydy, hybrydy typu plug-in oraz hybryda miękka.

Pełna hybryda – to klasyczny samochód hybrydowy. W tym rodzaju hybrydy silnik w trakcie jazdy jest zasilany przez baterię. Po naładowaniu jest ona w stanie w całości napędzać samochód. Takie auto nie posiada gniazda, którym można by go naładować energią z zewnętrznego źródła. Pełna hybryda pozyskuje moc napędową wyłącznie dzięki technologii inteligentnego odzyskiwania energii przy pomocy silnika spalinowego.

Hybryda plug-in – działa w prawie taki sam sposób jak pełna hybryda. Jedyna różnica między nimi jest taka, że plug-in posiada znacznie większy akumulator, który oferuje możliwość naładowania go od zewnątrz. Dzięki temu zasięg działania pojazdu na samym silniku elektrycznym zwiększa się o około pięćdziesiąt kilometrów. 

Mild hybrid, czyli hybryda miękka – w tym wariancie samochodu hybrydowego oba silniki działają cały czas w parze. Nie można ich rozdzielić. Ładowanie akumulatora odbywa się dzięki technologii inteligentnego odzyskiwania energii przy pomocy silnika spalinowego.

Jakie zalety ma samochód hybrydowy?

Samochody hybrydowe, dzięki połączeniu dwóch odmiennych technologii, mają bardzo wiele zalet. 

  • oszczędność – dzięki połączeniu dwóch technologii, które kompatybilnie działają ze sobą, samochód hybrydowy oszczędza energię, co przekłada się na znaczne oszczędności finansowe. Zwłaszcza teraz, gdy ceny paliw stale rosną. Dzięki zoptymalizowaniu działania całego pojazdu oszczędzasz nie tylko na paliwie, ale na wszystkich kosztach związanych z eksploatacją samochodu;
  • ekologia – nie ma wątpliwości co do tego, że samochód hybrydowy jest znacznie bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż tradycyjny pojazd spalinowy. Napęd, który oszczędza energię, przyczynia się również do znacznego zmniejszenia emisji szkodliwych spalin oraz dwutlenku węgla do atmosfery.
  • dynamiczna jazda – dzięki korzystaniu z konkretnego rodzaju napędu w danej sytuacji, samochód hybrydowy usprawnia jazdę, zwłaszcza w mieście. Inteligentny system napędowy pozwala oszczędzić czas i nerwy. Przełączanie się z napędu na napęd jest praktycznie niewyczuwalne.

samochód hybrydowy

Funkcje samochodów hybrydowych KIA

Samochody hybrydowe KIA, podobnie do innego rodzaju naszych samochodów, są wyposażone w przydatne i zapewniające bezpieczeństwo funkcje takie jak:

    • asystent jazdy w korku – wykrywa korek na drodze i ułatwia jazdę na zatłoczonej ulicy. Odciąża kierowcę podczas jazdy w korku dzięki automatycznemu systemowi utrzymania pasa ruchu i odległości od innych aut;
    • inteligentny system rozpoznawania znaków – pomaga przestrzegać ograniczeń prędkości. Informacje zbierane przez kamerę umiejscowione na przedniej szybie są wyświetlane na ekranie systemu nawigacji;
    • system monitorowania martwego pola – daje pewność, że w martwym polu na pewno nic się nie znajduje;
  • system autonomicznego hamowania z asystentem skrętu w lewo – minimalizuje ryzyko wypadku i kolizji. W sytuacji zagrożenia wyświetla informację o zagrożeniu, a  w przypadku braku reakcji ze strony kierowcy, rozpoczyna hamowanie;
  • autonomiczny hamulec pokolizyjny – jeśli dojdzie do kolizji, elektroniczny układ stabilizacji pojazdu uaktywni asystenta hamowania. Ograniczy to skutki kolizji i zapobiegnie kolejnej.

Podsumowanie

Dla kogo zatem przeznaczony jest samochód hybrydowy? Dla każdego! Jest to pojazd, który sprawdzi się zarówno dla osób ceniących wydajność, jak i oszczędność. 

Wybierając klasyczny samochód hybrydowy nie będziesz musiał go ładować. Będzie on zawsze wydajnie pracował przy użyciu obu silników. Sięgając po hybrydę typu plug-in, dzięki opcji ładowania akumulatora, zwiększysz swój zasięg na silniku elektrycznym.

Jeśli jeszcze się wahasz, czy samochód hybrydowy to odpowiedni wybór dla Ciebie, to skorzystaj z możliwości wypróbowania go na jeździe testowej

Jak dbać o samochód?
Dlaczego warto kupić samochód elektryczny?

Najnowsze artykuły

Menu