Jak dbać o samochód?

Aby długie lata cieszyć się idealnym stanem swojego wymarzonego samochodu, należy o niego odpowiednio zadbać. Samochody marki Kia są wykonane z materiałów najlepszej jakości, ale nie znaczy to, że nie potrzebują odpowiedniej konserwacji. Jak więc zadbać o samochód?

Badanie techniczne

Badanie techniczne, czyli inaczej przegląd rejestracyjny, jest obowiązkowym elementem dbania o każdy samochód. To wymóg prawny, bez którego samochód nie może legalnie  uczestniczyć w ruchu drogowym. 

Posiadacz nowego samochodu zakupionego w salonie musi zrobić pierwsze badanie techniczne po trzech latach od rejestracji, następne po dwóch latach, a kolejne już co roku. Terminy te dotyczą zarówno standardowych pojazdów spalinowych i gazowych, jak i hybrydowych oraz elektrycznych.

Jak dbać o samochód, żeby bez problemu przeszedł badanie techniczne? Należy skupić się na prawidłowym stanie elementów, które są sprawdzane podczas takiego przeglądu. 

  • hamulce – jest to bardzo ważny element każdego samochodu. Co jakiś czas należy sprawdzać poziom ich zużycia, nie tylko przed badaniem technicznym;
  • opony – prawidłowo dobrane opony mają na jednej osi ogumienie o tej samej rzeźbie bieżnika, który po obu stronach musi być równomiernie zużyty i nie może mieć mniej niż 1,6 milimetra;
  • światła – muszą być sprawne i odpowiednio ustawione. Ważna jest również barwa światła i poziom jasności – nie mogą być ani zbyt słabe, ani oślepiające;
  • instalacja elektryczna – urządzenia elektryczne, takie jak akumulator i silnik w samochodzie elektrycznym, nie mogą mieć żadnych uszkodzeń. Ważny jest również stan przewodów elektrycznych, które bywają najsłabszym punktem instalacji;
  • układ kierowniczy – zbieżność kół, amortyzatory, stan techniczny wszystkich połączeń, drążków, wahaczy i zwrotnic musi być w idealnym stanie, nie mogą mieć śladów jakichkolwiek rekonstrukcji;
  • zawieszenie i podwozie – wszystkie elementy muszą być sprawne i niezniszczone; 
  • nadwozie – szyby i elementy nośne muszą być w dobrym stanie, bez uszkodzeń;
  • układ wydechowy – ogólny stan musi być dobry, nie może być zbyt głośny, poziom emisji spalin i szkodliwych związków nie może być zbyt wysoki;
  • pozostałe elementy – ważne jest również prawidłowe działanie wycieraczek, elementów zamka, spryskiwaczy, sygnałów dźwiękowych oraz pasów bezpieczeństwa.

dbać o samochód

Jak dbać o samochód – karoseria

Karoseria samochodu to jeden z elementów, który zwraca największą uwagę i świadczy o poziomie zadbania samochodu. Na to, w jakim jest ona stanie, wpływa kilka czynników. Jak dbać o samochód, aby zawsze cieszyć się pięknym autem, które wygląda jak prosto z salonu? 

Najważniejszym elementem dbania o karoserię samochodu jest regularne mycie. Należy o tym pamiętać ze względu na to, że zabrudzenia mają wpływ na lakier i przez to mogą prowadzić do jego uszkodzeń. 

Samochód należy myć o każdej porze roku, również zimą (najlepiej, gdy temperatura jest wyższa niż 0ºC) – wtedy auto jest szczególnie narażone na korozję przez występującą na ulicach sól. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z myjni bezdotykowej – te automatyczne mogą rysować i niszczyć lakier.

Woskowanie samochodu nie jest konieczne, ale warto z tego korzystać, aby zabezpieczyć karoserię. Wosk będzie chronił lakier i utrudniał osadzanie się zanieczyszczeń. Dodatkowo będzie nadawał karoserii właściwy połysk.

dbać o samochód

Jak dbać o samochód – opony

Jak wiadomo, opony zmienia się dwa razy w roku: z zimowych na letnie i z letnich na zimowe (wyjątkiem są opony całoroczne). To jednak niejedyna rzecz, o jaką musisz zatroszczyć się w związku z ogumieniem swojego samochodu. 

Opony powinny być w dobrym stanie. Bieżnik musi mieć minimum 1,6 milimetra. Ważne jest również ciśnienie w oponach. Nie może być ani za małe, ani za duże – uniwersalna wartość to 2,2 bara. 

Odpowiednie ciśnienie opon zapewnia lepszą przyczepność do podłoża i daje gwarancję bezpiecznej jazdy. Ponadto poprawia skuteczność hamowania oraz skutkuje mniejszym zużyciem paliwa. Ciśnienie w kołach należy mierzyć przynajmniej raz w miesiącu oraz przed każdą dłuższą podróżą samochodem.

Jeśli Twoje opony są w dobrym stanie i mają odpowiednie ciśnienie, ale nadal masz wrażenie, że coś jest nie tak, to koniecznie musisz ustawić odpowiednią zbieżność kół. Zajmują się tym serwisy samochodowe.

Wymiana oleju i uzupełnianie płynów

Jak dbać o samochód, aby cały mechanizm działał jak należy? Oczywiście trzeba zadbać o odpowiedni poziom płynów.

Olej samochodowy ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego działania silnika i utrzymania go we właściwej kondycji. Należy wymieniać go raz w roku najlepiej zrobić to przed badaniem technicznym. Jeśli robisz to sam, to pamiętaj o tym, żeby silnik był chłodny, czyli odczekaj minimum kilkanaście minut po ostatniej jeździe.

Płyn chłodniczy w nowym aucie można wymienić po pięciu latach, później już co dwa lata. Jednakże warto kontrolować jego poziom co jakiś czas. Co około dwa lata wymienia się również płyn hamulcowy.

Płyn do spryskiwaczy jest najmniej skomplikowanym płynem do wymienienia, a właściwie do uzupełnienia. Dolewa się go, gdy się kończy. Należy pamiętać, że płyny do spryskiwaczy dzielą się na letnie i zimowe. Przy okazji warto również co jakiś czas kontrolować stan wycieraczek.

dbać o samochód

 

Jak dbać o samochód – filtry

Każde auto jest wyposażone w kilka filtrów – oczywiście auta elektryczne mają ich mniej. Jeśli chcesz dobrze dbać o samochód, to pamiętaj również o nich! 

Filtr oleju silnikowego odpowiada za oczyszczanie oleju silnikowego z zanieczyszczeń. Dzięki niemu olej działa tak, jak powinien. Należy wymieniać go raz do roku razem z olejem silnikowym.

Filtry paliwa są odpowiedzialne za oczyszczanie paliwa z osadów i cząstek stałych. Jest to bardzo ważne, ponieważ zanieczyszczenia mogą powodować szybsze zużycie wtryskiwaczy. Należy wymieniać go co około sto tysięcy kilometrów. 

Filtr powietrza ma bezpośredni wpływ na stan silnika. Oczyszcza on powietrze, które dostaje się do komór spalania. Gdy filtr ten jest zbytnio zużyty, to sprawność samochodu może się pogorszyć. Należy wymieniać go mniej więcej raz w roku.

Filtr kabinowy  jest najczęściej zapominanym filtrem, a od niego zależy zdrowie użytkowników samochodu. Zapobiega dostawaniu się do wnętrza pojazdu kurzu, pyłków i innych zanieczyszczeń. Należy pamiętać o dobraniu odpowiedniego filtra kabinowego do swojego pojazdu.

dbać o samochód

Podsumowanie

Aby odpowiednio dbać o samochód, należy pamiętać o wielu jego elementach. Przy wymianie części i akcesoriów warto jest postawić na oryginalne produkty od producenta Twojego samochodu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że będą idealnie pasować do Twojego pojazdu.

 

Aplikacja Kia Connect – jeszcze więcej funkcjonalności
Samochód hybrydowy – dla kogo?

Najnowsze artykuły

Menu