Jak oszczędzić paliwo w samochodzie?

Ekonomiczna jazda wcale nie jest dla mięczaków. To, że nie szalejesz na drodze i nie zużywasz dwudziestu litrów paliwa „na setkę”, nie oznacza, że nie możesz być kierowcą z pazurem i jeździć dynamicznie.

Jak oszczędzić paliwo w samochodzie? Jakie są sposoby na mniej paliwożerną jazdę Twoim autem? 

Jazda w mieście – nie szalej, żeby zaoszczędzić paliwo

Oczywiście w mieście spala się najwięcej, raz za razem spotyka się światła, korki, trzeba gdzieś podjechać,  zaparkować – miasto generuje koszty. Tego nie da się ukryć. Przewidując jednak to, co może zdarzyć się na drodze, jesteś w stanie jeździć płynniej. 

jak oszczędzić paliwo

Zachowując bezpieczną odległość od poprzedzającego auta wiesz, kiedy puścić nogę z gazu, w jakim momencie zwolnić, bez konieczności ostrego hamowania. W mieście naprawdę nie warto gnać od świateł do świateł na pełnym gazie, żeby za chwilę musieć ostro hamować. Jeśli będziesz jechać płynnie, możesz zaoszczędzić kilka, a nawet kilkanaście procent paliwa. W przeciągu miesiąca będą to już naprawdę zauważalne ilości. Jeśli zachowasz odrobinę cierpliwości i nie będziesz starał się na siłę załapać na każde zielone światło, na pewno zobaczysz, że wskazówka paliwa przesuwa się w dół odrobinę wolniej.

Płynna jazda nie tylko na trasie – sposób na oszczędność paliwa

Nie do końca chodzi o to, żeby jeździć jak najwolniej, chociaż oczywiście im mniejsze prędkości, tym niższe spalanie. Głównie jednak chodzi o to, żeby jeździć jak najpłynniej, przewidywać to, co może wydarzyć się na drodze i starać się jechać tak, żeby nie trzeba było nieustannie przyspieszać i zwalniać. Nawet na autostradzie nie musisz rozwijać prędkości rodem z bolidów formuły jeden. Jedź szybko, ale też bezpiecznie i jednostajnie – najbardziej jak to tylko możliwe.

Zamknij okna – otwarte okno przy prędkości 90 km/h może zwiększyć zużycie paliwa nawet o pół litra. Pozostawienie okien zamkniętych pozwala również zmniejszyć natężenie hałasu.

Nowe technologie powiedzą Ci jak oszczędzić paliwo

Producenci samochodów coraz częściej wyposażają auta w nowoczesną technologię, która ma pomóc między innymi w oszczędzaniu paliwa. Na przykład Citroen C3 Aircross ma wbudowany aktywny tempomat z ogranicznikiem prędkości. Tempomat sprawia, że samochód porusza się w stałym tempie, co wydatnie ułatwia oszczędności paliwa. Nowoczesne samochody, jak na przykład Kia Sorento, pokazują na monitorze, kiedy warto zmienić bieg, żeby jechać jak najekonomiczniej. Warto korzystać z takich rozwiązań. 

jak oszczędzić paliwo

Wyłącz klimatyzację – chroń środowisko i swój portfel

Klimatyzacja może zużywać naprawdę dużo paliwa, nie pozostaje też bez wpływu na ilość spalin, jakie produkuje nasze auto, dlatego jeśli na zewnątrz panuje znośna temperatura, wyłącz klimatyzację. Nie wpłynie to znacząco na komfort podróżowania, ale odczujesz za to zmianę w częstotliwości odwiedzin stacji benzynowych. Warto!

Lubisz jeździć? Podróżuj daleko, żeby zaoszczędzić paliwo

Dokładnie tak! Jeśli chcesz zaoszczędzić na rachunkach za paliwo, wybieraj długie dystanse. Zastanów się, czy naprawdę warto jechać do sklepu, który jest tuż za

rogiem i czy koniecznie trzeba odpalać auto, aby pokonać dystans dwóch przystanków tramwajowych. Jeśli to możliwe, wybierz spacer, a samochód pozostaw do swojej dyspozycji, na dłuższe podróże.

Samochody, które nie zdążyły rozgrzać silnika, spalają kilkukrotnie więcej paliwa niż takie, które już osiągnęły właściwą temperaturę silnika. W korku, na który możesz natknąć się w mieście, nie dasz rady rozgrzać silnika na tyle, żeby zaczął pracować oszczędniej.

Sprawdź stan techniczny pojazdu – to podstawa oszczędności, ale także bezpieczeństwa

Jeśli preferujesz samochody używane, sprawdź koniecznie ich stan techniczny. Jeśli to tylko możliwe, nawet zanim zdecydujesz się na zakup. Do samego zakupu wystarczy Ci podstawowy przegląd, natomiast kiedy dojedziesz do domu – przeprowadź porządną, dogłębną kontrolę  i nie odkładaj napraw na później. 

Sprawdzaj ciśnienie w oponach przed każdą dłuższą podróżą. Nie dopuść do tego, że jakaś awaria stanie się przyczyną nie tylko większego zużycia paliwa, ale także zagrożeniem dla bezpieczeństwa Twojego, Twoich bliskich i innych użytkowników dróg i autostrad.

jak oszczędzić paliwo

Jak oszczędzić paliwo – utrzymaj porządek w samochodzie 

Tak, tak, dobrze czytasz – porządek w aucie może przełożyć się na zużycie benzyny lub oleju napędowego. Nie chodzi o stare kubki po kawie czy opakowanie po hamburgerze. Istotne znaczenie mają ciężkie przedmioty, które od dawna zalegają w Twoim bagażniku. Miałeś odwieźć dwa opakowania płytek, które zostały po kafelkowaniu łazienki, ale zapomniałeś? Dodatkowy ciężar, który wozisz w bagażniku, wpływa na zużycie paliwa. 

Jeśli na wyjazdy wakacyjne montujesz bagażnik dachowy, to musisz liczyć się ze wzrostem zużycia benzyny, nie zapomnij więc zdemontować takiego bagażnika zaraz po powrocie do domu. 

Staraj się wozić w aucie tylko niezbędne rzeczy i narzędzia. Jeśli potrzebujesz przewieźć coś ciężkiego czy też musisz przez jakiś czas wozić dodatkowy ciężar w aucie – spróbuj jak najszybciej pozbyć się tych rzeczy z samochodu.

Podsumowanie – jak oszczędzić paliwo

Płynna, spokojna jazda to podstawa w oszczędzaniu na paliwie. Jeśli tylko możesz, postaraj się nie przyspieszać i nie hamować zbyt często. W miarę możliwości przewiduj to, co wydarzy się na drodze, tak aby móc szybko zareagować na zmieniającą się  sytuację. Wybieraj dłuższe wyjazdy zamiast podjeżdżania wszędzie, gdzie tylko się da. To wszystko pozwoli Ci oszczędzić pieniądze, ale także sprawi, ze Twój wymarzony samochód posłuży Ci dłużej i da Ci więcej radości. Warto pomyśleć nie tylko o oszczędzaniu paliwa, ale także samochodu, prawda?

Dlaczego warto kupić samochód elektryczny?
Jak ułatwić sobie życie w aucie? Technologia dla wygody

Najnowsze artykuły

Menu