Opony i felgi – dlaczego są tak ważne?

Koła są jednym z podstawowych elementów każdego pojazdu. Bez nich samochód… po prostu nie jest samochodem. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje auto jest bezpieczne i działa w sposób optymalny, to zwracaj szczególną uwagę na opony i felgi – nie tylko w okresie ich wymiany z letnich na zimowe i na odwrót, ale przez cały rok.

Z tego artykułu dowiesz się jakie funkcje pełnią opony i felgi, na co zwracać szczególną uwagę oraz czy wymieniać je razem, czy osobno.

Jakie funkcje pełnią opony i felgi?

Za pomocą felgi koła są przymocowane do samochodu i przenoszą siłę z napędowej części na oponę. Oprócz tego przez odpowiednią cyrkulację powietrza felgi chłodzą układ hamulcowy oraz odprowadzają ciepło z łatwo nagrzewających się elementów odpowiedzialnych za sterowanie. Felgi pełnią również funkcję ozdobną i nadają pojazdowi unikatowego wyglądu. Oryginalne felgi Kia podkreślą indywidualny charakter Twojego samochodu i nadadzą mu wyjątkowego stylu.

Opony spełniają takie funkcje jak: pośredniczenie w przenoszeniu ciężaru samochodu na jezdnię, pochłanianie części wstrząsów z nawierzchni drogi, przenoszenie napędu podczas przyśpieszania, zapewnienie oporu w trakcie hamowania oraz – dzięki odpowiedniej rzeźbie bieżnika – nadanie kierunku jazdy.

opony i felgi

Opony i felgi – konserwacja

Konserwacja opon i felg jest bardzo ważna, bo przyczynia się do bezpiecznej i optymalnej eksploatacji pojazdu. Przy kontroli stanu opon i felg zwróć szczególną uwagę na:

Głębokość bieżnika

Bieżnik jest odpowiedzialny za prawidłową przyczepność samochodu do podłoża, bezpieczne hamowanie oraz odprowadzanie wody spod kół. Bieżnik w nowych oponach ma około 8 mm. Wartości, przy których koniecznie trzeba wymienić opony, to 1,6 mm, jednak dla bezpieczeństwa warto zrobić to trochę wcześniej. Większość opon posiada wskaźniki, które sygnalizują, kiedy nie należy już z nich korzystać.

Wyważenie kół 

Opony i felgi w samochodzie powinny być odpowiednio wyważone, czyli ich masa powinna być rozłożona równomiernie wokół osi obrotu. Niewyważenie kół prowadzi do: drgań kierownicy oraz całego nadwozia podczas jazdy, a także zarzucania tylnej części auta przy pokonywaniu zakrętów. Poza tym przyczynia się do szybszego zużycia amortyzatorów, łożysk, drążków kierowniczych oraz nierównomiernego ścierania bieżnika i wyższego spalania.

Geometria kół

Prawidłowo ustawione koła są równoległe względem siebie na każdej osi i znajdują się pod kątem 90° do poziomej powierzchni drogi. Zajmują się tym specjalistyczne serwisy, które posiadają odpowiednie do tego narzędzia. Jeśli  zastanawiasz się nad tym, czy Twoje opony i felgi są prawidłowo ustawione, to koniecznie wybierz się na geometrię kół. W samochodzie o nieprawidłowej geometrii komfort jazdy jest mniejszy, a zużycie paliwa większe. Oprócz tego również opony narażone są na nierównomierne zużywanie. Jazda samochodem, który nie ma prawidłowej geometrii, jest niebezpieczna.

Rotacja opon

Rotowanie opon to inaczej zamienianie ich miejscami pomiędzy osiami. Rotowanie przedłuża okres ich eksploatacji. Wykonuje się je, aby zrównoważyć zużycie bieżnika pomiędzy poszczególnymi oponami. Ogumienie na osi napędowej, czyli w zdecydowanej większości przypadków przedniej, zużywa się szybciej. 

Ciśnienie opon

Prawidłowe ciśnienie w oponach samochodu ma szczególny wpływ na bezpieczeństwo oraz zmniejsza koszty eksploatacji auta. Opony o zbyt dużym ciśnieniu niekorzystnie wpływają na prowadzenie pojazdu zwłaszcza na zakrętach oraz nierównomiernie się wyczerpują. Opony o zbyt niskim ciśnieniu mają zły wpływ na układ kierowniczy, zwiększają zużycie paliwa oraz szybciej się niszczą.

Uniwersalna wartość ciśnienia w oponach to 2,2 b. Znaczne odstępstwa od tej wartości mają również wpływ na czas i skuteczność hamowania podczas jazdy. Dzięki prawidłowemu ciśnieniu opony wolniej ulegają zniszczeniu, wpływają na zmniejszenie zużycia paliwa oraz zapewniają optymalną, bezpieczną jazdę.

Powinieneś kontrolować ciśnienie opon przynajmniej raz w miesiącu przed każdą dłuższą podróżą. Możesz do tego kupić specjalny ciśnieniomierz do opon samochodowych lub zestaw systemu monitorowania ciśnienia w oponach Kia (TPMS), który automatycznie przekaże Ci informacje o stanie ciśnienia i wszelkich nieprawidłowościach. 

opony i felgi

Stan nakrętek do felg

Bardzo ważnym elementem koła są nakrętki do felg. To dzięki nim koło trzyma się na swoim miejscu. Objawami wadliwości nakrętek do felg są: trzaski podczas przykręcania lub odkręcania, trudności z odkręceniem, niepewne mocowanie. Aby mieć pewność, że felga dobrze trzyma się samochodu, możesz zakupić nakrętki kół z blokadą i kluczem.

Opony i felgi – dopasowanie

Opony i felgi to współpracujące ze sobą części koła. Dlatego bardzo ważne jest, aby ich rozmiary były do siebie dopasowane. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje koła działają prawidłowo, wybierz oryginalne opony i felgi od producenta. Dzięki oryginalnym kołom Kia zyskasz pewność, że materiały, design, konstrukcja i specyfikacja pasują do oryginalnych, fabrycznie zamontowanych części. Ma to istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy oraz osiągi Twojego samochodu Kia, a także na zużycie paliwa i poziom emisji spalin.

Opony i felgi – wymiana

Oczywistym jest, że dwa razy w ciągu roku wymienia się opony z letnich na zimowe oraz z zimowych na letnie, ale czy razem z nimi trzeba wymieniać też felgi? Odpowiedź brzmi: nie, ale warto to robić. 

Jednak wymienianie kompletnych kół jest opłacalne. Opony na felgach zakłada się i zdejmuje szybciej niż same opony, dlatego w wielu serwisach jest to tańsza usługa. Choć można to zrobić samodzielnie, to jednak zachęcamy do skorzystania z usług specjalistów, którzy dysponują doświadczeniem, odpowiednimi narzędziami oraz specjalistyczną wiedzą. Dodatkowo zdjęte opony możesz przechowywać u dealera Kia i nie musisz martwić się, gdzie je magazynować. 

Innym argumentem przemawiającym za tym, że warto wymieniać jednocześnie opony i felgi jest to, że co sezonowe zdejmowanie i zakładanie samych opon nadwyręża ich budowę i ma znaczący wpływ na trwałość materiału. Oprócz tego przy wymianie całego koła możliwe jest zweryfikowanie stanu nakrętek do felg.

opony i felgi wymiana

Opony letnie charakteryzują się niskim poziomem hałasu oraz wysoką jakością jazdy. Nadają się na każdą porę roku poza zimą. Mniejszy opór pomaga zredukować zużycie paliwa.

Opony zimowe są wykonane z materiałów, które w każdych warunkach długo zachowują odpowiednią elastyczność. Ich bieżnik jest zaprojektowany w taki sposób, żeby zwiększał przyczepność na lodzie i z łatwością pokonywał śnieg. 

Opony całoroczne świetnie sprawdzają się w różnych warunkach atmosferycznych i temperaturach. Posiadają jednak swoje wady – ich przyczepność na mokrych i oblodzonych powierzchniach nie jest tak dobra jak u opon zimowych oraz są mniej wydajne od opon letnich przy pokonywaniu zakrętów.

Wybierz te opony, które najbardziej pasują do Twoich potrzeb i Twojego stylu jazdy.

Podsumowanie

Opony i felgi to elementy auta, na które nie zawsze zwraca się dostateczną uwagę. Trzeba to zmienić i regularnie kontrolować stan kół w swoim samochodzie. Jest to ważne ze względów bezpieczeństwa oraz kosztów eksploatacji pojazdu. 

 

Ubezpieczenie samochodu – wszystko co musisz wiedzieć
Aplikacja Kia Connect – jeszcze więcej funkcjonalności

Najnowsze artykuły

Menu