Samochód elektryczny vs. spalinowy. Jakie auto lepiej wybrać?

Pojazdy elektryczne powoli budzą coraz większe zainteresowanie. Jak wypadają w zestawieniu samochód elektryczny vs. spalinowy? Coraz częściej można zobaczyć je również na drogach. Zyskały jednak nie tylko zwolenników – mają również wielu przeciwników. Który z nich jest lepszy? Oczywiście nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – wszystko zależy od oczekiwań przyszłego kierowcy. Pojazdy spalinowe są znane od wielu lat, a elektryki nadal są nowością i budzą wiele wątpliwości. W poniższym artykule przedstawimy porównanie pojazdów elektrycznych i spalinowych – być może będzie to pomocne w podjęciu decyzji.

 

Z tego artykułu dowiesz się, czym różni się samochód elektryczny od spalinowego pod względem wpływu na środowisko, ceny, utraty na wartości i kosztów eksploatacji. Dodatkowo dowiesz się, na jakie dofinansowanie możesz liczyć, jeśli zdecydujesz się na kupno samochodu elektrycznego.

 

Samochód elektryczny vs. spalinowy – ekologia

Nie da się ukryć, że transport drogowy ma wysoki udział w emisji dwutlenku węgla. By ograniczyć negatywny wpływ transportu na środowisko, w 2012 roku w życie weszła norma stanowiąca, że emisja dwutlenku węgla nie może przekroczyć 120 g na kilometr w samochodach sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej. Dodatkowo Parlament Europejski poparł plan wprowadzenia zerowej emisji dla pojazdów, więc w planach jest rezygnacja ze sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi na terenie UE do 2035 roku.

Ale czy faktycznie samochody elektryczne są bardziej ekologiczne niż spalinowe? Jeśli rozpatrujemy to zagadnienie, skupiając się tylko na jeździe – zdecydowanie tak! Podczas użytkowania samochody elektryczne nie wydalają dwutlenku węgla do atmosfery, co sprawia, że są przyjazne dla środowiska. Biorąc pod uwagę także proces produkcji pojazdu i emisji gazów, czy nadal samochody elektryczne są bardziej ekologiczne? Mimo, że w tym wypadku różnica w emisji dwutlenku węgla nie jest aż tak spektakularna, to odpowiedź nadal brzmi: tak. Największy problem pod kątem emisji stanowi produkcja akumulatora. Technologia stale się rozwija, a UE już pochyla się nad rozwiązaniem tego problemu i zwiększeniu ekologiczności baterii.  

 

samochód elektryczny vs spalinowy

Ceny samochodów elektrycznych a spalinowych

W dalszej części skupimy się na kosztach eksploatacji pojazdu. Ile właściwie kosztuje sam zakup samochodu elektrycznego? Czy samochody elektryczne są o wiele droższe niż spalinowe? Na jaką kwotę musisz się przygotować, jeżeli chcesz kupić samochód elektryczny? W Polsce elektryka możesz kupić za około 110 tysięcy. Czy to dużo? Każdy musi ocenić to indywidualnie. Nie da się jednak ukryć, że samochody z silnikami spalinowymi można kupić znacznie taniej. Podwyżki cen paliw sprawiają jednak, że ludzie coraz częściej zastanawiają się nad zakupem pojazdu z napędem elektrycznym.

Dofinansowania

W 2021 roku wystartował rządowy program „Mój elektryk”, którego celem jest obniżenie zużycia paliw emisyjnych w transporcie poprzez wsparcie zakupu lub leasingu pojazdów zeroemisyjnych. Nabór do programu dotyczy zakupu samochodów zasilanych energią elektryczną wytworzoną z wodoru lub wykorzystujących wyłącznie energię elektryczną. Dodatkowo pojazd nie może być kupiony na rynku wtórnym, uznawane są jedynie nowe auta.

Maksymalna wartość pojazdu, który można zakupić z dofinansowaniem, to 225 tysięcy zł, a możliwe do uzyskania dofinansowanie wynosi do 18.750 zł. Jeżeli jesteś posiadaczem Karty Dużej Rodziny, to limit wartości pojazdu Cię nie obowiązuje, a dofinansowanie, które możesz dostać, wynosi do 27 tysięcy zł. Dofinansowanie może być przyznane do zakupu pojazdu z kategorii M1, N1 oraz L1e-L7e. Przykładowymi modelami spełniającymi warunki programu są KIA E-SOUL, EV6 oraz Niro!

Przyznawana dotacja jest bezzwrotna pod warunkiem dotrzymania umowy. Przystępując do programu, trzeba liczyć się z zakazem zbycia pojazdu, koniecznością zarejestrowania go w Polsce, regularnym opłacaniem OC oraz AC oraz posiadaniem aktualnego przeglądu technicznego. Poza tym trzeba zobowiązać się do oznakowania pojazdu specjalną naklejką z logotypem NFOŚiGW, którą należy wytworzyć we własnym zakresie na podstawie udostępnionego wzoru.

Poprzednia edycja programu nie cieszyła się tak dużą popularnością jak obecna. Wynikało to z faktu, że dofinansowanie obejmowało tylko pojazdy o wartości do 125 tysięcy zł. Kiedy podniesiono próg, to dofinansowanie wzbudziło większe zainteresowanie.

Koszty eksploatacji

 

W zestawieniu samochód elektryczny vs. samochód spalinowy pod względem kosztów eksploatacji zdecydowanie lepiej wypada ten pierwszy. Pierwszą oszczędnością, którą można wymienić, jest brak konieczności wymiany filtrów, olejów czy serwisowania układów spalinowych – z elektrykiem nie będziesz musiał się o to martwić. Jednak coś za coś! W elektrykach może zaistnieć potrzeba wymiany akumulatora. Jest to duży koszt, około 25 tysięcy zł. Ale spokojnie – zakładając, że pokonywany miesięcznie dystans wynosi 1000 km, akumulator zużyje się dopiero po około 25 latach.

Dużą oszczędnością z pewnością jest paliwo. Ciągle rosnące ceny sprawiają, że jazda elektrykiem jest nieporównywalnie tańsza. Dodatkowo koszt związany z ładowaniem samochodu elektrycznego można jeszcze obniżyć np. poprzez korzystanie z gniazdka domowego.

 

samochód elektryczny vs spalinowy

Samochód elektryczny vs. spalinowy – ile tracą na wartości?

Czy samochód elektryczny traci na wartości szybciej niż jego spalinowy odpowiednik? Obecnie tak. Dzieje się tak dlatego, że pojazdy napędzane elektrycznie są na rynku nowością i jest ich zdecydowanie mniej niż pojazdów spalinowych. W przyszłości prawdopodobnie sytuacja się odwróci. Jednak, aby do tego doszło, ludzie muszą oswoić się z elektrykami oraz zdobyć doświadczenie związane z ich obsługą i eksploatacją. Z badań rynkowych wynika, że największą obawą związaną z posiadaniem samochodu elektrycznego jest kosztowna naprawa baterii oraz ograniczony zasięg oferowany przez ten typ aut.

Podsumowanie

Samochody elektryczne to nadal nowość. Ludzie mają wiele obaw związanych z ich posiadaniem. Nie da się ukryć, że samo użytkowanie takiego pojazdu jest zdecydowanie mniej kosztowne niż spalinowego. Dodatkowo podczas jazdy samochody elektryczne nie emitują zanieczyszczeń, więc są bardziej przyjazne środowisku. Minusem dla posiadaczy elektryków może być fakt, że infrastruktura ładowania tych pojazdów nie jest jeszcze całkowicie rozwinięta. Dodatkową obawą dla użytkowników jest żywotność akumulatorów umieszczonych w takich pojazdach i ich ewentualna bardzo droga naprawa. Należy jednak pamiętać, że branża e-mobility cały czas dynamicznie się rozwija, więc warto śledzić kolejne postępy w tym obszarze.

Kompaktowe auto miejskie
Ładowanie samochodu elektrycznego – jak wygląda?

Najnowsze artykuły

Menu