Ładowanie samochodu elektrycznego – jak wygląda?

Podczas rozważania zakupu nowego pojazdu pojawiają się różne pytania. Jednym z nich jest ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego? Są one coraz częściej spotykane na drogach na całym świecie. Dane z zakresu elektromobilności dowodzą, że pod koniec czerwca po polskich drogach poruszało się ponad 51 tysięcy pojazdów z napędem elektrycznym – całkowicie elektrycznych BEV oraz hybryd typu plug-in PHEV. Nic dziwnego – ze względu na swoją specyfikę te pojazdy dostarczają innych wrażeń z jazdy, są tańsze w eksploatacji, a dodatkowo zdecydowanie bardziej ekologiczne niż ich spalinowe odpowiedniki. Może zastanawiasz się, z jaką ceną wiąże się ładowanie samochodu elektrycznego i gdzie można tego dokonać? Jak często należy to robić?

 

Z tego artykułu dowiesz się, gdzie naładować samochód elektryczny, ile trwa oraz ile kosztuje ten proces i z jaką częstotliwością go powtarzać.

 

Gdzie można naładować samochód?

Ładowanie samochodu elektrycznego można przeprowadzić korzystając z ogólnodostępnej sieci stacji ładowania bądź bezpośrednio z domu. Infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych stale się rozwija. Z danych Urzędu Dozoru Technicznego z końca lutego 2022 roku wynika, że liczba punktów szybkiego ładowania (DC) wynosiła ponad 1.000, a punktów wolnego ładowania (AC) – prawie 2.400. Według prognoz PSPA do 2025 roku ich liczba ma wzrosnąć aż o 684% względem roku 2021. Liderami w tej dziedzinie są GreenWay oraz Orlen Charge. 

ładowanie samochodu elektrycznegoNajgęstsza sieć punktów występuje w województwie mazowieckim, pomorskim, dolnośląskim oraz śląskim.

Ładowanie samochodu elektrycznego jest bardzo proste i z powodzeniem możesz zrobić to nawet w swoim domu – ładując pojazd bezpośrednio z gniazdka.

Jeżeli chcesz przyspieszyć i ułatwić ten proces, to możesz rozważyć instalację systemu Wallbox w swoim garażu. Wyposażona w specjalny wtyk instalacja znacznie przyspieszy ładowanie Twojego elektryka!

 

Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Ładowanie samochodu elektrycznego może trwać od kilkudziesięciu minut do nawet doby. Czas ładowania zależy od kilku czynników – przede wszystkim od rodzaju prądu i jego napięcia oraz natężenia. Kolejnym czynnikiem jest pojemność akumulatora – im większy pojemnościowo akumulator, tym dłuższy czas jego naładowania. Następną ważną rzeczą jest poziom naładowania baterii – im mniej procent baterii akumulatora, tym dłuższy czas ładowania. Należy także zwrócić uwagę na rodzaj posiadanego samochodu. Nie każdy model obsługuje ładowarki o większej mocy.

Dla posiadaczy elektrycznych samochodów dostępne są cztery opcje. Pierwszą i najszybszą z nich są stacje szybkiego ładowania (DC). W tym przypadku do ładowania wykorzystywany jest prąd stały, a ich moc może osiągać nawet 150 kW. Czas potrzebny do naładowania pojazdu wynosi do godziny. Jest to jednak najbardziej kosztowna opcja.

Drugą możliwością jest skorzystanie ze stacji wolnego ładowania (AC) o mocy 11-22 kW. Czas waha się w granicach od trzech do sześciu godzin.

Trzecia możliwość to ładowanie pojazdu z gniazdka (AC) w swoim domu. Wykorzystując prąd zmienny możemy uzyskać moc ładowania na poziomie 3-7 kW. Czas, który potrzebny będzie do naładowania pojazdu,  w tym przypadku wyniesie nawet dobę.

Ostatnia opcja to ładowarka naścienna – tzw. Wallbox (AC). Moc ładowania jest znacznie wyższa niż w poprzedniej opcji i wynosi w granicach 3,7 do 22 kW. Oznacza to więc krótszy czas potrzebny do naładowania auta – w okolicach kilku godzin.

 

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

Koszt eksploatacji samochodu elektrycznego jest znacznie niższy niż pojazdów spalinowych. Zastanawiasz się, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego? Wszystko zależy od opcji, na jaką się zdecydujesz.

Najdroższa możliwość to skorzystanie ze stacji szybkiego ładowania (DC). Faktem jest, że to najszybszy sposób, ale niestety jednocześnie najbardziej odczuwalny dla portfela. Stawka za 1 kWh wynosi od 2 do 3 zł.Ładowanie prądem zmiennym (AC) u operatorów może kosztować około 1,6 zł za kWh. Jest to spora różnica w porównaniu ze stacjami szybkiego ładowania. Należy jednak pamiętać, że czas potrzebny do naładowania auta znacznie się wydłuża.

W przypadku ładowania pojazdu z wykorzystaniem gniazdka (AC) z domu cena będzie najniższa, przyjąć można średnią wartość na poziomie 0,55 zł za kWh. Koszt ten można dodatkowo obniżyć dzięki zainstalowaniu fotowoltaiki – miesięczne opłaty za energię elektryczną mogą być wtedy znikome.

 

Ładowanie samochodu elektrycznego – częstotliwość

Z jaką częstotliwością należy ładować samochód elektryczny? W dużej mierze będzie to zależne od rodzaju posiadanego pojazdu oraz od stopnia jego eksploatacji. Uśredniając, można jednak przyjąć, że samochód elektryczny o zasięgu około 200-300 km będzie wymagał ładowania raz w tygodniu.

ładowanie samochodu elektrycznego

Istnieją również dobre praktyki dotyczące ładowania samochodu elektrycznego, które mają wpływ na częstotliwość ładowania. Na żywotność baterii wpływ ma stopień naładowania. Najbardziej optymalnym poziomem wpływającym na jej żywotność jest przedział od 50 do 80%. Z tego powodu lepszym rozwiązaniem będzie częstsze doładowywanie akumulatora tak, by jego poziom utrzymywał się właśnie w tych granicach niż rzadsze ładowanie go do maksimum. Zbyt niski poziom naładowania również może negatywnie wpłynąć na stan akumulatora. Oczywiście stosowanie się do tych zasad nie zawsze jest możliwe, ale warto mieć je na uwadze.

Branża e-mobility to dynamicznie rozwijający się obszar – infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych stale się rozrasta, dostarczając większych możliwości posiadaczom tych aut. Samo ładowanie samochodu elektrycznego będzie stawało się coraz bardziej przystępne i wygodne.

Samochód elektryczny vs. spalinowy. Jakie auto lepiej wybrać?
Ubezpieczenie samochodu – wszystko co musisz wiedzieć

Najnowsze artykuły

Menu