Jazda próbna – co powinieneś wiedzieć?

Jazda próbna to jedna z najważniejszych części procesu kupna nowego samochodu. Jazda testowa przed zakupem auta to jak oglądanie mieszkania przed decyzją o kupnie. Raczej nikt nie kupuje domu bez uprzedniego obejrzenia go. 

Dlaczego więc nie zawsze decydujemy się na jazdę próbną autem przed jego zakupem? Może to być duży błąd, ponieważ jazda testowa daje nam wiele cennych informacji na temat pożądanego samochodu.

Jazda próbna – dlaczego warto z niej skorzystać?

Przed zakupem samochodu szukamy informacji na temat jego parametrów technicznych i funkcjonalnych, jednak niewątpliwie duży wpływ na użytkowanie samochodu ma komfort jazdy. Niestety nie da się go ocenić oglądając zdjęcia czy filmiki z recenzjami w internecie, ponieważ każdy oceni dany samochód inaczej. Żeby poznać komfort jazdy autem trzeba się nim po prostu przejechać.

Podczas jazdy próbnej możemy zwrócić uwagę na każdy szczegół, taki jak głośność pracy silnika, płynność zmiany biegów, pracę sprzęgła czy dynamikę pojazdu. Dodatkowo jazda testowa pozwala Ci sprawdzić jakich funkcji w samochodzie Ci brakuje, a które z nich uważasz za zbędne. 

Co jazda próbna daje marce? I dlaczego salony się na nią zgadzają? To bardzo proste. Marki chcą dać swoim potencjalnym klientom możliwość przetestowania auta przed zakupem i zachęcenia go do kupna danego modelu. Dodatkowo jest to po prostu promocja marki lub danego modelu.

jazda próbna

Zasady jazdy próbnej

Praktycznie każdy może wybrać się na jazdę testową, jednak są pewne zasady. Absolutnym minimum jest posiadanie prawa jazdy i bycie pełnoletnim – to oczywista sprawa. Żeby wziąć udział w jeździe próbnej nie można być pod wpływem środków odurzających. Jeśli sprzedawca wyczuje alkohol, bądź zorientuje się, że osoba jest pod wpływem, ma pełne prawo odmówić wzięcia udziału w jeździe próbnej.

Najczęściej obowiązkiem jest odbywanie jazdy testowej z przedstawicielem, ale nie jest to niezmienna praktyka.Czasem może się trafić, że po podpisaniu konkretnych dokumentów będziesz mógł odbyć jazdę próbną sam lub z kimś znajomym. 

Mandat podczas jazdy próbnej

Co się stanie, gdy przekroczysz prędkość i fotoradar zrobi Ci zdjęcie? W tym przypadku będziesz musiał zapłacić ten mandat, tak jak każdy inny kierowca. Podczas jazdy testowej warto przetestować auto w różnych warunkach, sprawdzić silnik i możliwości samochodu, ale należy robić to zgodnie z przepisami.

Jak wygląda jazda próbna?

W umówiony dzień udaj się do salonu, bądź dealera i weź ze sobą prawo jazdy oraz dowód osobisty. Po przybyciu pokaż dokumenty, a przedstawiciel wskaże Ci auto którym masz odbyć jazdę próbną. Pamiętaj, żeby sprawdzić czy wskazany samochód to dokładnie ten na którym Ci zależało! Może się zdarzyć, że do jazdy testowej podstawiony zostanie samochód z większą mocą i lepszymi osiągami – co zazwyczaj sprawia lepsze wrażenie u kierowcy. 

Jazda próbna to zazwyczaj od 15 do 60 minut jazdy po okolicznych ulicach lub uliczkach, ale czas trwania jazdy próbnej tak naprawdę zależy od przedstawiciela salonu (przedstawiciela dealera), który prezentuje Ci samochód. Tak więc, im większe będzie Twoje zainteresowanie „kupnem” samochodu, tym większe zaangażowanie przedstawiciela salonu w demonstrację samochodu.

Jazda próbna – na co koniecznie zwrócić uwagę?

Podczas jazdy próbnej postaraj się przetestować samochód w każdych warunkach w jakich będziesz mieć okazję. Najlepiej nie ograniczać się tylko do trasy po mieście, ale sprawdzić auto także na szybszych odcinkach i małych osiedlowych uliczkach, gdzie widoczność bywa ograniczona. Spróbuj zaparkować – przekonasz się, czy działanie asystenta parkowania (jeśli jest w wyposażeniu) Ci odpowiada. 

Wsłuchaj się w pracę silnika. Niepokojące odgłosy czy wahania obrotów mogą świadczyć o usterce auta! Oceń również działanie skrzyni biegów i hamulców. Sprawdź, czy nie piszczą podczas skręcania i hamowania. Dodatkowo wykorzystaj jazdę próbną na test przyspieszania i wchodzenia w zakręty z większą prędkością. Nie zapominaj jednak o obowiązujących przepisach! 

Zwróć uwagę na wszystko, również na umieszczenie słupków. Często ograniczają one widoczność w zbyt dużym stopniu, co denerwuje wielu kierowców. By zapewnić sobie maksymalny komfort jazdy po zakupie pojazdu, sprawdź, czy poziom hałasu w kabinie nie jest zbyt wysoki, a wszystkie funkcje samochodu (np. czujniki i klimatyzacja) działają prawidłowo. Zwróć też uwagę, czy fotel kierowcy jest wygodny, a kierownicę możesz ustawić na odpowiedniej wysokości.

Jazda próbna to idealny moment, by wsłuchać się w pracę samochodu, dlatego nie włączaj radia i nie pozwól, aby sprzedawca Cię zagadał. To Ty mów i pytaj o wszystko, co Cię interesuje, w końcu to Ty jesteś klientem.

jazda próbna

Podsumowanie 

Dzięki jeździe próbnej będziesz miał okazję przekonać się, czy czujesz dany model samochodu. Czasem może okazać się tak, że dane auto, chociaż wymarzone, wyjątkowo Ci nie leży. Pamiętaj wtedy, że wybranie się na jazdę testową nie zobowiązuje Cię do nabycia samochodu! 

Zwróć uwagę na wszystko co Cię interesuje, różne funkcje i komfort auta. W końcu to Ty będziesz nim jeździł przez najbliższe lata, a zdecydowanie lepiej zrobić to wygodnie i komfortowo.

Kompaktowy crossover – Kia Niro
Nowa, europejska wersja Kia Sportage

Najnowsze artykuły

Menu