Ubezpieczenie samochodu – wszystko co musisz wiedzieć

Ubezpieczenie samochodu to bardzo istotna kwestia dla każdego kierowcy. Wyróżniamy kilka rodzajów ubezpieczeń pojazdów: ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), które jest obowiązkowe dla każdego uczestnika ruchu drogowego oraz te nieobowiązkowe: ubezpieczenie Autocasco (AC), ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), Car Assistance, ubezpieczenie Zielona Karta oraz komunikacyjne ubezpieczenie ochrony prawnej. Kompletną ochronę swojego pojazdu możesz uzyskać dzięki ubezpieczeniom Kia.

 

Z tego artykułu dowiesz się

z jakich ubezpieczeń na samochód możesz skorzystać, jaki zakres szkód obejmują oraz od czego zależy cena OC i AC.

 

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)

Zakres ubezpieczenia samochodu OC pokrywa szkody materialne oraz uszkodzenia ciała osób uczestniczących w wypadku. Jeśli spowodujesz stłuczkę, wypadek lub kolizję, to jesteś zobowiązany do pokrycia kosztów szkód materialnych poniesionych przez poszkodowanego. W ramach tego ubezpieczenia – niezależnie od wartości zniszczeń – polisa pokryje koszty naprawy uszkodzonych aut i innych przynależności, np. ogrodzeń.

Jeśli w wyrządzonej przez Ciebie stłuczce, wypadku lub kolizji pieszy, kierowca lub pasażer innego lub Twojego samochodu poniesie urazy lub śmierć, to może ubiegać się o pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji czy pogrzebu w ramach polisy OC sprawcy wypadku. W przypadku, gdy poszkodowany wymaga długotrwałego leczenia lub nie ma możliwości powrotu do pracy, to OC sprawcy może pokryć rentę (dla poszkodowanego lub jego rodziny w przypadku śmierci poszkodowanego), zwrot utraconych korzyści materialnych lub zarobków, jakie mógłby osiągnąć, gdyby nie doszło do wypadku, a także innego rodzaju zadośćuczynienia finansowego zależnego od konkretnej sytuacji i wyrządzonych krzywd.

Cena ubezpieczenia OC samochodu nie jest taka sama dla wszystkich kierowców. Jego koszt uzależniony jest od marki i modelu oraz wieku auta i historii ubezpieczeń kierowcy. Również od tego, czy kierowca popełnił już jakieś wykroczenia drogowe. Także od jego miejsca zamieszkania i wieku (im młodszy kierowca, tym droższe ubezpieczenie). Nawet od stanu cywilnego (osoba, która nigdy nie wzięła ślubu, płaci najwięcej). Jeśli chcesz mieć pewność wyboru jak najkorzystniejszej polisy dla Twojego samochodu, to sprawdź ubezpieczenia stworzone specjalnie dla Twojego modelu Kia.

ubezpieczenie samochodu

Ubezpieczenie Autocasco (AC)

Ten rodzaj ubezpieczenia nie jest obowiązkowy, ale zdecydowanie warto go mieć. Chroni Twój pojazd oraz jego podstawowe wyposażenie przed skutkami wypadków, kolizji czy stłuczek, które sam spowodujesz oraz uszkodzeń spowodowanych czynnikami losowymi. Zakres ubezpieczenia Autocasco od Kia pokrywa koszty naprawy wyłącznie w autoryzowanym warsztacie oraz zapewnia pojazd zastępczy na nawet dziewięć dni. AC jest również ubezpieczeniem od kradzieży. Przy ubezpieczeniu AC od Kia nie musisz mieć żadnego wkładu w naprawianie szkód – polisa pokryje wszystkie koszty. Nie ma także progu finansowego – ubezpieczyciel pokryje nawet najmniejsze straty. 

Cena ubezpieczenia AC również jest zależna od różnych czynników. Należą do nich: zabezpieczenia antywłamaniowe, miejsce parkowania, wiek oraz wartość auta. Ubezpieczenie to można zakupić w pakiecie razem z OC.

Ubezpieczenie samochodu od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

Posiadanie ubezpieczenia samochodu od następstw nieszczęśliwych wypadków nie jest wymagane, ale również warto jest je posiadać. Zapewnia ono wsparcie finansowe zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów pojazdu z NNW. Wypłacane jest wtedy, gdy wskutek nieszczęśliwego wypadku ktoś dozna uszczerbku na zdrowiu lub poniesie śmierć. 

oc/ac

Ubezpieczenie samochodu – Car Assistance

W ramach Car Assistance w razie potrzeby możesz skorzystać z holowania pojazdu ze wskazanego przez Ciebie miejsca (nawet spod domu lub z zagranicy). Możesz także otrzymać samochód zastępczy lub jeśli przebywasz minimum 50 km od miejsca zamieszkania – pobyt w hotelu. Ubezpieczenie to jest przydatne podczas różnych losowych wypadków. Na przykład awarii na drodze, kolizji, uszkodzenia szyby, pęknięcia opony, kradzieży, a nawet w przypadku braku paliwa. Jeśli zdarzenie miało miejsce za granicą, to dzięki Kia Assistance możesz również uzyskać pomoc prawną.

Ubezpieczenie samochodu – Zielona Karta

Ubezpieczenie samochodu Zielona Karta to część OC. Jest to dokument potwierdzający, że dany pojazd ma zawartą umowę ubezpieczenia OC w kraju, w którym jest zarejestrowany. Chroni przed odpowiedzialnością finansową za szkody spowodowane osobom trzecim poza granicami Polski – w krajach, które należą do Systemu Zielonej Karty. Do tych państw należą: Ukraina, Rosja, Białoruś, Iran, Izrael, Maroko, Macedonia, Mołdawia, Turcja, Tunezja, Albania oraz Azerbejdżan. W tych państwach posiadanie Zielonej Karty jest obowiązkowe. Dlatego, jeśli wybierasz się do któregoś z wymienionych wyżej krajów, upewnij się, że jesteś posiadaczem Zielonej Karty.

ubezpieczenie samochodu

Komunikacyjne ubezpieczenie ochrony prawnej

W ramach tego ubezpieczenia ubezpieczyciel zapewnia dostęp do pomocy prawnej oraz pokrywa koszty dochodzenia na drodze sądowej. Jeśli w wyniku zdarzenia komunikacyjnego będziesz zmuszony wejść na drogę sądową, to nie będziesz musiał martwić się funduszami potrzebnymi na opłacenie adwokata, radcy prawnego czy rzeczoznawcy, opłatami sądowych oraz kancelaryjnymi, a także kosztami zasądzonymi przez sąd w przypadku przegrania sprawy. 

Ubezpieczenie samochodu – podsumowanie

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy z powodu kolizji z udziałem Twojego pojazdu, to ubezpieczenie samochodu Cię przed tym uchroni. Wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu, ale jeśli chcesz mieć pewność, że żadne niespodziewane i niepożądane zdarzenie nie sprawi, że popadniesz w problemy finansowe, to zdecydowanie powinieneś rozważyc zakup pełnego pakietu nieobowiązkowych ubezpieczeń. Dzięki ubezpieczeniom Kia będziesz mieć kompletną ochronę przed nieplanowanymi wydatkami.

Ładowanie samochodu elektrycznego – jak wygląda?
Opony i felgi – dlaczego są tak ważne?

Najnowsze artykuły

Menu